Jak w Pythonie przekazać użyte biblioteki czyli requirements.txt

Użycie Pythona w projektach

W projektach związanymi z danymi, coraz częściej możesz spotkać Pythona. Nie chodzi nawet o zaawansowane rozwiązania Data Engineeringowe. Być może stworzyłeś skrypty do automatyzacji zadań. Ja od takich zaczynałem moją przygodę z Pythonem.

W końcu nadchodzi ten moment, w którym chciałbyś przekazać swoje rozwiązanie innej osobie, podzielić się nim z Zespołem. Bez ciągłych błędów związanych z brakiem zainstalowanych bibliotek.  

Pokażę Ci szybki sposób jak stworzyć plik requirements.txt, dzięki któremu będziesz miał listę wszystkich bibliotek wraz z ich wersjami. 

Dzięki temu będziesz mógł w prosty sposób przekazać innym współpracownikom listę bibliotek do działania, dzięki czemu będą mogli zainstalować wszystkie biblioteki na swoim środowisku. 

Konfiguracja środowiska wirtualnego

Zalecam pracę w środowisku wirtualnym. Zakładam, że masz już zainstalowanego Pythona. Jeśli jednak nie, a temat ten Was zainteresuje i chcielibyście go zgłębić, dajcie znać. Nie wchodząc w głębsze szczegóły, chodzi o „odizolowanie projektu”, nad którym pracujecie. Tak, aby nie było problemów związanych z zależnościami między bibliotekami itp.

Może zdarzyć się przecież, że dany projekt jest zbudowany w jednej konkretnej wersji biblioteki, w międzyczasie wyszła nowsza, ale projekt nie zakłada jej zmiany. Gdybyście wszystkie projekty rozwijali w ramach jednego środowiska, wówczas dość ciężko byłoby tym zarządzać. 

Jak na szybko zbudować środowisko wirtualne? 

  1. Stwórz folder na dysku
  2. Następnie po odpaleniu wiersza poleceń/ cmd wklej poniższą komendę:
    cd C:\danesawszedzie
    (oczywiście wybierz właściwą ścieżkę do swojego folderu).

3. W kolejnym kroku wykonaj

python -m venv danesawszedzie

Tekst po fladze -m venv oznacza nazwę środowiska. W moim wypadku jest to „danesawszedzie”. Ty możesz oczywiście wybrać dowolną nazwę dla swojego środowiska.

  1. Po chwili możesz aktywować środowisko, używając poniższej komendy:
    .\danesawszedzie\Scripts\activate

5. Zauważysz (danesawszedzie) w nawiasie, przed ścieżką, co świadczy o działaniu właśnie w wirtualnym środowisku. 

(danesawszedzie) C:\danesawszedzie>

6. W kolejnych krokach możemy oczywiście instalować biblioteki, niezbędne do naszego projektu.

Tworzenie requirements.txt

Z poziomu środowiska, na którym rozwijaliśmy nasze rozwiązanie (może to być wirtualne środowisko, które stworzyliśmy), wykonujemy w terminalu poniższą komendę:

pip freeze > requirements.txt

Po chwili, w lokalizacji znajdzie się plik requirements.txt, w którym będą wypisane wszystkie biblioteki, wraz z ich wersjami, których użyliśmy. 

Kolejna osoba, wystarczy, że w swoim środowisku odpali w terminalu komendę:

pip install -r requirements.txt

(oczywiście plik przez nas wygenerowany musi być w tym miejscu, gdzie odpalamy komendę). 

Na koniec, nie zapomnij o deaktywacji środowiska, wystarczy:

deactivate

Voila! Prawda, że przydatne?

Podsumowanie

Jeśli chcesz w szybki sposób zidentyfikować wszystkie biblioteki Pythonowe, których użyłeś w ramach swojego rozwiązania, warto wygenerować plik requirements.txt. Jest to najprostszy sposób na podzielenie się „konfiguracją” bibliotek w rozwiązaniu. Dzięki temu, osoba, której przekazujesz np. swoje skrypty Pythonowe w łatwy i szybki sposób jest zainstaluje, a Wy razem oszczędzicie dużo czasu na szukaniu brakujących bibliotek. Polecam!

Tagi:
Dane są wszędzie, wiesz?

Zapisz się, jeśli interesujesz się Power BI'em i danymi. Co jakiś czas odezwę się z ciekawymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *